Dłonie – o dawaniu i braniu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dłonie. Otwarte, zamknięte, zimne, gorące, puste, pełne, silne, słabe, delikatne, szorstkie. Uścisk dłoni. Zdecydowany, zimny, delikatny, subtelny, agresywny, niezdecydowany.

Dłonie mogą dawać wsparcie, rozpieszczać, karmić, mogą też karcić, odsuwać, trzymać w dystansie.

Tylu ilu ludzi, tyle rodzai dłoni i uścisków…tak wiele tajemnic/informacji w sobie zawierają! Dłonie w symbolice ciała, mówią o dawaniu i braniu. O naszej otwartości, zdecydowaniu, o naszej gotowości do działania lub jego braku. Tu nie chodzi o ocenę, jakie są nasze dłonie, jaki jest nasz uścisk, chodzi jedynie o zaobserwowanie, autorefleksję, świadomość siebie. Składamy się z różnych części ciała, składamy się z różnych zachowań, myśli, czy nimi jesteśmy? To zależy na ile się utożsamiamy. Celem tego tekstu jest wzbudzenie naszej ciekawości co do tego, co nasze ciało może o nas mówić, jak poprzez ciało się manifestujemy, jak możemy owe ciało odczytywać, mieć z nim łączność. A dzięki temu lepiej rozumieć siebie i innych.

Zwróć uwagę na swoje dłonie, co o nich myślisz. Jak często nimi coś robisz, co nimi robisz, co Twoje dłonie lubią a czego nie? Czy pozwalasz aby inne dłonie Ciebie dotykały, czy przyjmujesz dotyk innych dłoni, ich troskę i ciepło? Jak często masz zajęte dłonie, czy pozwalasz sobie mieć je puste? Czy pozwalasz sobie „pójść do kogoś z pustymi rękoma”? Czy zawsze muszą być czymś wypełnione? Czy okazujesz swoimi dłońmi czułość, czy stawiasz nimi granice, czy może dzięki nim trzymasz innych na dystans. To nasze dłonie wyznaczają granice, to nasze dłonie tworzą, choćby przez gotowanie, pisanie na komputerze, czy malowanie. Twoje dłonie tworzą. Obdarowują. Pomyśl o tym…pomyśl o tym, czym ostatnio poprzez dłonie obdarowałaś/obdarowałeś innego człowieka? Zadaj też sobie pytanie, kiedy pozwoliłaś/pozwoliłeś sobie przyjąć coś od innych? Być może zimne dłonie, mówią o tym, że czegoś nie chcesz przyjąć, na coś się zamykasz, gdzieś krew/życie nie dopływają? Być może szorstkie, spracowane dłonie mówią o tym, że bierzesz na siebie za dużo, zbyt ciężko pracujesz? Natomiast dłonie delikatne, wiotkie, ledwo ściskające drugą dłoń mówią o tym, że coś w Tobie boi się stawiać granice/być obecnym/obecną w relacji z ludźmi, życiem? A dłonie ciepłe i zdecydowane mówią o pewności siebie i świadomości tego czego się chce? Przychodzą mi jeszcze dłonie zamknięte, schowane, sztywne, które mogą świadczyć o tym, że nie chcemy czegoś puścić, że chcemy mieć kontrolę nad wszystkim…Przyjrzyj się swoim dłoniom, posłuchaj ich, jakich informacji o sobie samym/samej one udzielają? Zrób to bez oceny. Zauważ, daj się poznać poprzez swoje dłonie, poznaj ludzi poprzez ich dłonie…Tutaj nie ma jednej jedynej prawdy. Każde dłonie mają inną historię, swoją historię i do tego trzeba mieć szacunek. Popatrz, dotknij, poczuj.

Zbliża się Pełnia Księżyca. Nadchodzi już w najbliższą niedzielę. Pełnia to czas zbiorów, ale też wypowiadania życzeń. To czas kiedy wzbiera w nas energia. Zachęcam Cię do tego, aby otworzyć dłonie, i wyobrazić sobie, co puszczasz, co oddajesz, czego już nie chcesz w nich trzymać. CO ODDAJESZ?

A kiedy to zrobisz, przyjrzyj się swoim dłoniom. Popatrz jak są puste, i wyobraź sobie co chcesz aby się w nich znalazło. Co chcesz zaprosić? Co chcesz WZIĄĆ/OTRZYMAĆ?

Życzę każdemu/każdej z nas równowagi pomiędzy BRANIEM a DAWANIEM. Trzymaniem kontroli, a jej puszczaniem. Świadomości czego jest więcej, czego mnie i dlaczego tak jest.

Każdy/Każda z nas ma klucz do samopoznania. Inni mogą być jak drogowskazy, tak samo jak sytuacje na naszej drodze życia i tak pragnę aby moje teksty były postrzegane. Aby były jak wskazówki do odnalezienia tego klucza.

Radości z odkrywania tajemnic jakie niosą Twoje dłonie i uścisk.

Dorota

Kategorie Symbolika Ciała

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close